Sağlıklı yemek yemek istediğinizde buzdolabınızı düzenleyin?

Sağlıklı yemek yemek istediğinizde buzdolabınızı düzenleyin

Daha Sağlıklı Beslenmek İstediğinizde Buzdolabınızı Nasıl Düzenlersiniz?

Daha sağlıklı seçimler yapmak istiyorsanız, buzdolabınızı doğru malzemelerle stoklamalısınız. Ancak bunu yapmadan önce buzdolabınızdaki her şeyin envanterini çıkarmalısınız. Kendinizi başarıya hazırlayın, buzdolabınızı yeniden düzenlemek ve doldurmak için bu stratejileri kullanın.

Hepsini temizle:

Abur cubur ve taze ile, her şeyi buzdolabından çıkarmalısınız. Güncel olmayan veya şüpheli olan her şeyi boşaltın. Ayrıca tüketmek istemediğiniz her şeyi atmanızı veya açılmamış olanı bağışlamanızı öneririz.

Görünürlüğü artırın:

Organize olmak, elinizde hangi materyallerin olduğunu bilmek ve bunları uygun bir yere koymakla başlar. Bütün meyve ve sebzeleri, un torbalarını, taze bitki kavanozlarını ve diğer çeşitli ürünleri saklamak için tel sepetler veya plastik bidonlar gibi şeffaf kaplar kullanın. Bu ürünleri bölümlere göre düzenlemek, kopyaları satın almaktan ve malzemelerin izini kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Meyveleri durulayın ve kesin:

Süpermarketten eve geldiğinizde çilekleri bir lokma büyüklüğündeki yaban mersini, kırmızı üzüm ve vişneleri yıkayın, kağıt havluyla silerek kurulayın ve kaselere yerleştirin. Kavun ve ananas gibi bütün meyveleri kapalı kaplara koyun. Meyveleri buzdolabının önüne yakın bir yere koyun, böylece tatlı istediğinizde rengi gözünüze çarpar.

Bir beyaz tahta alın:

Buzdolabınızın yanında, hafta boyunca ne yiyeceğinizin ve hangi yiyecekleri satın almanız gerektiğinin bir listesini içeren bir beyaz tahta bulundurun. Bunu başarırsanız, bir organizasyon şampiyonu olacaksınız. Yemeklerinizi planlarsınız, böylece neyi ne zaman hazırlayacağınızı bilirsiniz. Ayrıca hangi malzemeleri stoklamanız gerektiği konusunda da iyi bir fikriniz var. Tahtayı telefonunuzla fotoğraflayın ve alışveriş listeniz olarak kullanın. Çünkü listeniz zaten yiyecek mağazası kategorilerine göre düzenlenmiş olacak ve bu da alışverişi daha etkili hale getirecek.

Suyu ayırın:

En üst rafta kalan pastayı görünce dikkatinizi dağıtmak için su almak için kaç kez buzdolabına gittiniz? Gereksiz irade testini önlemek için, kapmak için kapıyı her açtığınızda içerideki yiyeceklere bakmamak için musluktan doldurun veya buzdolabı kapınızın dışındaki dağıtıcıyı kullanın.

Etiket:

Etiketleme, çekmecenizin veya çöp kutunuzun içindekileri kolayca tanımlamanıza olanak sağlarken, yiyecekleri kaldırmayı da kolaylaştırır. Kalıcı etiketler yapmak için bir boya kalemi kullanmanızı öneririz ve bunları daha sonra kolayca kaldırabilmeniz için pişirme süreleri veya son kullanma tarihleri ​​gibi şeyleri belirtmek için bir tebeşir kalemi kullanabilirsiniz.

Yiyecekleri dikkatli bir şekilde yerleştirin:

Artık yiyecekler ve diğer hazır yiyecekler, kontamine olma olasılığı daha düşük olan daha yüksek raflarda saklanmalıdır.
Aynı şekilde çiğ etler dökülmemesi için buzdolabının alt kısmında muhafaza edilmelidir. Çeşniler ısıya en dayanıklı ürünler olduğundan, bunları buzdolabının kapı bölümünde saklayın; Havalandırma, buzdolabının en soğuk yeri olduğundan, yanına yumurta ve balık gibi proteinler yerleştirilmelidir.

Tahıllarınızı önceden pişirin:

Kahverengi pirincin pişmesini beklemek zor bir günün sonunda sonsuzluk gibi gelebilir. Ama devam edebilirsin. Buzdolabında, küçük bir tencerede, pirinç pişirici ekinde veya sıkıca oturan kapağı olan başka bir kapta iyi durur. Tekrar buhar yapmak için mikrodalgaya koymadan önce bir tutam su eklemeniz yeterlidir. Pazar günü bir tencerede kahverengi pirinç, kinoa veya en sevdiğiniz tam tahılı yapın. Ardından, haftanın geri kalanında besleyici tahıl kaselerinin temeli olarak kullanın.

En sağlıklı seçenekleri önde tutun:

Yıkanmış ve dilimlenmiş meyve ve sebzeleri yeniden kullanılabilir silikon torbalarda veya şeffaf cam kavanozlarda rafın önüne yakın bir yerde saklayın, böylece her zaman elinizin altında ve buzdolabının kapağını açtığınızda görebileceğiniz renkli bir atıştırmalık olsun. Çoğu insan düzenli olarak lif alımında yetersiz kalır ve bu, günlük tüketiminizi artırmanıza yardımcı olacak basit bir tekniktir.

Unları, kuruyemişleri ve tohumları Buzdolabında saklayın:

Birçok insan bu ürünleri raflarda veya kilerde tutar, ancak buzdolabında saklanması daha iyidir. Unlar, kabuklu yemişler ve tohumlar ısıya duyarlı yağlar içerdiğinden ve çabuk bozulduğundan, buzdolabında veya poşetlerde veya kaplarda saklayın. Daha sebzeli bir kutu veya raflardan herhangi biri yapacak. Dikkatli olun: Bu ürünler buzdolabındaki diğer malzemelerin kokularını emebilir, bu nedenle poşetlerinde veya kaplarında iyice kapalı tutun.

What do you think?

952 Points
Upvote Downvote
Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin İpuçları

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin İpuçları

Daha sağlıklı bir Starbucks Frappuccino’yu nasıl sipariş edebilirim?

Daha sağlıklı bir Starbucks Frappuccino’yu nasıl sipariş edebilirim?