Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin İpuçları

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin İpuçları

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin 10 İpucu Nelerdir?

birçok risk faktörü, genetik arka plan, kirlilik, fiziksel aktivite eksikliği, sigara ve stres dahil olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkışını etkileyebilir. Bazıları kontrol edilemez, ancak sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olacak bazı kurallar izlenerek birçok alışkanlık geliştirilebilir. Sonuç olarak, her insan hayatında bir şeyleri değiştirmeye karar vermeli ve uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için on ipucu benimsemelidir.

Yemeklerinizi yüksek lifli karbonhidratlarla karşılayın:

Nişastalı karbonhidratlar, toplam kalori alımınızın üçte birinden biraz fazlasını oluşturmalıdır. Ekmek, patates, pirinç, tahıllar ve makarna bunların arasındadır.
Kepekli makarna, kahverengi pirinç veya kabuğu soyulmuş patates gibi daha yüksek lifli veya tam tahıllı çeşitleri seçin.
Beyaz veya rafine nişastalı karbonhidratlardan daha fazla lif içerirler ve sizi daha uzun süre tok tutabilirler.

Alkolü zararlı bir şekilde kullanmaktan kaçının:

Alkol, alkol bağımlılığı ve karaciğer sirozu, çeşitli kanser türleri, kalp hastalıkları ve şiddet ve trafik çatışmaları ve kazalardan kaynaklanan kazalar dahil BOH’lar dahil olmak üzere zihinsel ve davranışsal sorunlara neden olabilir.

Sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun:

Her birimiz için ideal kilo boy, cinsiyet, yaş ve genetik gibi özelliklerle belirlenir.
Fazla vücut yağı, ihtiyacımız olandan daha fazlasını almaktan kaynaklanır. Herhangi bir kalorili besin daha fazla kalori sağlayabilir, ancak yağ en konsantre enerji kaynağıdır.

Her gece yedi ila sekiz saat uyuyun:

Daha fazla uyumak, birçok insanın iyileştirebileceği iyi bir alışkanlık gibi görünüyor. Uyku yoksunluğu, önemli sağlık bozukluklarını kötüleştirebilir ve tutumunuzu, motivasyonunuzu ve enerji seviyenizi olumsuz etkileyebilir. Başarılı, zinde bir güne ve daha sağlıklı bir yaşama hazırlanmanın en etkili yollarından biri uykuya öncelik vermektir.

Su alımınızı artırın:

Vücudumuzun düzgün çalışması için su gereklidir ve su vücudumuzun %60’ından fazlasını oluşturur. Su, bedensel işlevleri yerine getirmek, besinleri ve oksijeni vücudumuzda taşımak ve atıkları uzaklaştırmak için gereklidir. Her gün idrar, bağırsak hareketleri, ter ve nefes yoluyla su kaybettiğimiz için su alımımızı yenilememiz gerekir.

Fındık ve tohum tüketin:

Bazı insanlar çok fazla yağ içerdikleri için kuruyemişlerden kaçınırlar. Kuruyemiş ve tohumlar ise son derece sağlıklıdır ve protein, lif ve çeşitli vitamin ve mineraller bakımından yüksektir.
Kuruyemişler kilo vermeye yardımcı olabilir ve tip 2 diyabet ve kalp hastalığı geliştirme şansını azaltabilir.
Ayrıca, düşük fındık ve tohum diyeti, kalp hastalığı, felç veya tip 2 diyabetten ölüm riskinin artmasıyla ilişkilendirildi.

Sigara içmeyi bırak:

Sigara, dünya çapında akciğer kanserinin ana nedenidir. Akciğer kanserine ek olarak, sigara içmek diğer organ kanserlerine yol açar ve ayrıca kalp hastalığı geliştirme şansınızı artırır.
Sigara içmek sadece sağlığınız için değil, çevrenizdeki insanlar için de kötüdür. Pasif içicilik hava yollarına ve akciğerlere zarar verir ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının önde gelen nedenidir.

Aktif kalmak:

Temiz hava ruh halimizi ve bağışıklığımızı iyileştirir ve orta düzeyde egzersiz vücudumuz için çok faydalıdır. Size en uygun olanları seçin. Haftada en az üç kez egzersiz yapmalısınız. Spesifik olarak, egzersiz yaptığınızda metabolizmanız artar ve 48 saat boyunca bu şekilde kalmalıdır. Daha uzun bir ara verirseniz, metabolizmanız bir kez daha yavaşlayacaktır. Her zaman enerjiye sahip olmak ve güçlü olmak için o seviyede kalmalıdır. Sonuç olarak, en az gün aşırı egzersiz yapmanız önerilir. Dışarıda hava kötüyse içeride egzersiz yapabilirsiniz.

Kahvaltınızı atlamayın:

Birçok insan, kilo vermelerine yardımcı olacağına inanarak kahvaltıyı atlar.
Öte yandan, lif oranı yüksek, yağ, şeker ve tuz oranı düşük besleyici bir kahvaltı dengeli bir diyetin parçası olabilir ve optimal sağlık için ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerine ihtiyaç duymanıza yardımcı olabilir.

Test yaptırın:

Özellikle HIV, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), hepatit B veya tüberküloz (TB) varsa, sağlık durumunuzu öğrenmek için test yaptırmak çok önemlidir. Bu durumlar tedavi edilmezse önemli sonuçlara ve hatta ölüme neden olabilir. Durumunuzu bilmek, bu hastalıkları nasıl önlemeye devam edeceğinizi veya pozitifseniz, ihtiyacınız olan bakım ve tedaviyi nasıl alacağınızı bileceğiniz anlamına gelir.

What do you think?

1k Points
Upvote Downvote
Kahve Alışkanlığınızı Nasıl Sağlıklı İyileştirirsiniz

Kahve Alışkanlığınızı Nasıl Sağlıklı İyileştirirsiniz?

Sağlıklı yemek yemek istediğinizde buzdolabınızı düzenleyin

Sağlıklı yemek yemek istediğinizde buzdolabınızı düzenleyin?