Lezzetli. En çok aranan pişirme soruları için bir rehber

Lezzetli. En çok aranan pişirme soruları için bir rehber

Lezzetli. En çok aranan pişirme soruları için bir rehber

Ekmek, Orta Doğu, Avrupa, Hindistan ve Kuzey Afrika gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde temel bir gıda maddesidir. Ekmek her zaman un, su, tuz ve çoğunlukla mayadan oluşur. Ekmek ayrıca biraz şeker, meyve ve kuru üzüm, balkabağı ve muz gibi baharatlar ve soğan ve fındık gibi sebzeler içerebilir. Bir topluluktan diğerine farklılık gösteren ekmek yapmanın farklı yolları vardır. Birçok ülkede insanlar eski fırıncıların yaptığı gibi ekmeklerini ellerini kullanarak yapıyor. Sanayileşmiş ülkelerde, ticari fırınlarda çok sayıda ekmek yapma işlemi makineler tarafından yapılır ve ekmek, farklı tür, şekil ve tatlara sahip lezzetli bir besindir.

Ekmek, kişiye ısı enerjisi sağlayan karbonhidratları içerir ve bu maddelere eşlik eden besinler, kişinin diğer besin ihtiyaçlarının bir kısmını karşılar. İçindeki ortalama protein içeriği% 7 ila% 15 arasında değişmektedir. Aynı zamanda yüksek oranda şeker ve yaklaşık %1 yağ içerir. Tahıl unu genel olarak potasyum, magnezyum, fosfor, demir ve kalsiyum içerir. Ayrıca B kompleksi, C ve D gibi bazı vitaminler içerir. Demir, fosfor ve B vitamini kompleksinin büyük kısmı, tahılların kabuklarında bulunur ve bunların çoğu, tahıllar ince öğütüldüğünde gider. Bu nedenle beslenme uzmanları, esmer ekmeğin besin değerinin diğer tüm ekmek türlerini aştığını, çünkü protein içeriği açısından zengin olan apostasy ve diyet için gerekli olan büyük oranda diyet lifi içerdiğini doğrulamaktadır. İnsan ve eksikliği, kabızlık, hemoroid, bağırsak bozuklukları ve kandaki ve kan damarlarının duvarlarındaki zararlı kolesterol oranının artmasına neden olur.

Çok amaçlı un nedir?

Birçok farklı ekmek çeşidi yapmak için kullanılır. Ayrıca birçok çeşit kek, bisküvi ve hamur işi yapmak için kullanılır. Bazen koyulaştırıcı olarak da kullanılır. Tam buğday ununun aksine, çok amaçlı toz ince ve beyazdır. Ekmek yapımında yaygın olarak kullanılmasına rağmen, buğday tanesinin kepek ve ruşeymi çıkarılarak yapıldığı için unun besin değeri azdır.

glüten nedir?

Gluten, yiyecekler arasında onları bir arada tutmak için bir bağlantı olarak etkileyen proteinlerden biridir. Buğday, çavdar ve arpa gibi bazı tahıllarda bulunur. Gluten, buğdaydaki protein yüzdesinin yaklaşık %85-90’ını oluşturur ve iki amino asit olan glutamin ve prolinden zengin gliadin ve glutenin yaklaşık olarak eşit kısımlarından oluşur ve birlikte prolamin olarak adlandırılır. Öte yandan, glüten, diğer bazı gıdalarda bir kaynaktan diğerine bulaşabilen çapraz bulaşma yoluyla bulunabilmektedir; monosodyum glutamat, soya sosu, dondurma, işlenmiş etler ve hatta glütensiz tahıllar; Yulaf ve bu kontaminasyon, buğdayın üretildiği yerde bu ürünlerin üretilmesi sonucu ortaya çıkabilir.

Toz şeker nedir?

Toz şeker, yüksek kaliteli, çok amaçlı bir şekerdir. Bazen rafine, sofra şekeri veya beyaz şeker olarak da adlandırılır. İnsanlar şeker hakkında konuştuğunda, genellikle bundan bahsediyorlar.
Bu şeker türü şeker kamışı ve şeker pancarından yapılır. Aynı zamanda pişirme ve yemek pişirmede kullanılan en yaygın şeker türüdür.

Kabartma tozu nedir?

Un, şeker ve kabartma tozundan oluşan ve bunların varlığı en önemli koşul olarak kabul edilen un, şeker ve kabartma tozu içerdiğinden, gıdaları günde bir veya daha fazla gıda türü içermediğinden, unlu mamuller insan diyetinin önemli bir parçasıdır. pişirme işleminin başarısı. Kabartma tozu, genellikle NaHCO3 adı verilen kabartma tozu, C4H5KO6 potasyum tartarattan yapılan tartar kremi ve mısır nişastasından yapılan mayaya kimyasal bir alternatiftir. Malzemeler birbiriyle karıştırılır ve kapsüllenir.

polenta nedir?

Kullanılan tahıl çeşitleri genellikle sarı mısırdır, ancak karabuğday, sorgum veya bunların bir karışımı sıklıkla kullanılır. Kaba değirmenler, sert ve kaba polenta yapar. İnce öğütme polentayı yumuşak ve pürüzsüz hale getirir; Polenta, kačama olarak da adlandırılan Kuzey İtalya, İsviçre ve Balkan mutfaklarında temel bir besindir. Geçmişte mısır püresi, günlük tayınlarında temel bir gıda olduğu için, tüketimi geleneksel olarak halkın alt sınıflarıyla ilişkilendirildi. Bu yemek Romanya ve Moldova’da mămăligă olarak bilinir ve aynı zamanda Arjantin’de de temel bir yemektir.

What do you think?

843 Points
Upvote Downvote
Evde Vietnam Yemekleri Pişirmek İçin Başlangıç Kılavuzu

Evde Vietnam Yemekleri Pişirmek İçin Başlangıç Kılavuzu

En sevdiğiniz tarifleri glutensiz yapmanın yolları

En sevdiğiniz tarifleri glutensiz yapmanın yolları