Korunmuş Limonlar Neden Rafınıza Aittir?

Korunmuş Limonlar Neden Rafınıza Aittir

Korunmuş Limonlar Neden Rafınıza Aittir?

Konserve Limon bir limon turşusu olup, başta Mağrip ülkeleri olmak üzere tüm dünyada bilinen en lezzetli ve en iyi mezelerden biridir. Ezilmiş badem, renkli biber, rendelenmiş havuç, ince doğranmış domates vb. Hazırlama yöntemi, kullanılan malzemelere bağlı olarak ülkeden ülkeye değişir.

Konserve Limon Nasıl Yapılır?

Korunmuş Limon suyu için kullanılabilecek birkaç yöntem vardır ve bunların hepsi size aynı yöntemi sağlayacaktır. Önce limon çekirdeklerini alıyoruz tabiki güzelce temizledikten sonra dörde bölüyoruz sonra ağzı sıkıca kapatılmış cam veya plastik bir kaba koyuyoruz havası sızmasın ve asidini bizim için bozmasın . Kaseyi yeterli miktarda asitle doldurduktan sonra içine kullanılan asit tane sayısına göre tuz ekleyin, dediğim gibi her 5 asit tanesine 4 yemek kaşığı tuz ekleyin ve ardından tüm yemeklik yağları dökün ve kaseyi kapatın ve ardından tüm malzemeler uyum içinde olana kadar iyice karıştırın. Yağ, sote etmeye yardımcı olan ve aynı zamanda bozulmasını önleyen kalın bir özsu salgılar.

Limon kabuğundan konserve limon nasıl yapılır?

Bu yöntem, ucuz olması ve kadının günlük olarak çöpe attığı limonlardan, soyulmuş limon kabuklarını buzdolabında dondurucuya atmak yerine bekleterek faydalanması ve çok miktarda limon kabuğu biriktiğinde, bu yöntemin ayırt edici özelliğidir. dondurucudan çıkartılıp içinde acı biber bulunan bir kavanoza konulabilir. Limonlu ve biberli kavanozun içine konulan her bir su bardağı su için bir yemek kaşığı tuz konulacak ve ardından kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatacak ve iki hafta kadar bekleyip bir kavanoza yerleştirelim. güneş ışığından uzak serin bir yerde, en lezzetli limon ve biber turşusu çok basit malzemelerden hazırlansın diye.

Korunmuş Limonun Faydaları

Konserve Limonun Sindirim Sistemine Faydaları

Korunmuş Limonların vücut ve sağlık için birçok faydası vardır. Korunmuş Limonlar, bağırsaklardaki faydalı bakterileri arttırmaya ve başlangıçtan beri var olan faydalı bakterileri beslemeye çalışan, yoğurtta bulunan aynı madde olan probiyotikler içerir. Ve yiyeceklerden alınan besleyici mineraller, sindirim problemlerini, hazımsızlığı, gazı, mide ağrısını, asitliği, şişkinliği ve mide bulantısını azaltıyor ve limon turşusu sindirim sistemine çiğden daha faydalıdır.

hastalıkla savaş

Önemli Vitaminler Korunmuş Limonlar, vücuda gerekli sağlık ve gücü sağlamaya yardımcı olan çok önemli bir süreç olan fermantasyon veya dekapaj işlemi olarak bilinen süreçten geçer. Fermantasyon işlemi limonun besin değerini arttırır ve vücuda birçok vitamin ve besin sağlar, bunlardan en önemlisi C vitaminidir. Eski günlerde denizcilerin C vitamini eksikliği hastalığına yakalandığı bilinmektedir. denizlerde uzun seferler yapıyorlar ve bu eksiklikten ölüyorlardı, ancak limon ve havuç turşusu gibi C vitamini içeren gıdaların fermantasyon veya salamura yöntemini kullandıktan sonra hastalıkları ortadan kaldırabildiler ve seyahat etmeyi başardılar. denizlerde uzun süre yorulmadan, vücudun bağışıklığını artıran ve hastalıklarla savaşan magnezyum ve demir.

Bakterilerin ortadan kaldırılması

Korunmuş Limonlar, vücuttaki zararlı bakterileri yok etme gücü ile bilinen güçlü bir asit olan laktik asit veya laktik asit içerir. Bakterileri, mikropları ve mikropları ortadan kaldırdığı için bazen sivilcelerden kurtulmak için kremlerde de kullanılır. Turşu çiğ sebzelerden daha güvenlidir, çiğ sebzelerden daha güvenli ve temiz olabilir, tabii ki evde hazırlanırlarsa ve hijyen prosedürlerine uyarlarsa ve muhafaza için temiz kaplar kullanırlarsa çiğ sebzeler zararlı bakteriler olan koliform bakterileri içerir, ancak fermantasyon süreci ve kullanılan tuz miktarı Konserve Limon hazırlamak için limonu korumak ve bakterileri yok etmek için çalışırlar.

Kanser önleme

Korunmuş Limonlar antioksidanlar içerir ve bu bileşikler meme, kolon, prostat ve diğerleri gibi çeşitli kanserleri önler, çünkü bu bileşikler vücuttaki toksinleri atmaya çalışır ve bu toksinler aşırı büyüyen hücreleri besleyen ve onları yapan şeydir. boyut olarak büyümek ve tümörü artırmak.

What do you think?

923 Points
Upvote Downvote
En sevdiğiniz tarifleri glutensiz yapmanın yolları

En sevdiğiniz tarifleri glutensiz yapmanın yolları

Çilekli ve Çikolatalı Ekmek Pudingi Tarifi

Çilekli ve Çikolatalı Ekmek Pudingi Tarifi.