Evde Vietnam Yemekleri Pişirmek İçin Başlangıç Kılavuzu

Evde Vietnam Yemekleri Pişirmek İçin Başlangıç Kılavuzu

Evde Vietnam Yemekleri Pişirmek İçin Başlangıç ​​Kılavuzu

Geleneksel Vietnam mutfağı besleyicidir. Yemekler pirinç, sebzeler ve deniz ürünleri ağırlıklıdır ve pişirme yöntemleri sıklıkla buharda veya tavada kızartmadır.
Pirinç, hemen hemen her öğünde bir şekilde görünen diyetin temelidir. Vietnamlı yetişkinler için günün üç öğünü de tipik olarak sebze, balık veya et garnitürleri ile buharda pişirilmiş pirinçten oluşur. Domuz eti, fasulye filizi ve fesleğen ile pirinç çeşitlerini buğuladılar.

Evde Vietnam yemeği yapmayı öğrenmek ister misiniz? O zaman bu sizin için rehberdir.

Daha ileri gitmeden önce, Vietnam yemeklerinin çoğunu pişirmek için neye ihtiyacınız olduğunu, doğru malzemeleri nasıl alacağınızı, onları nerede bulacağınızı ve daha fazlasını düşünelim.
Bunlardan bazılarını satın almak istiyorsanız, her süpermarkette bulunmayabileceğinden, önce yakınınızda bir Asyalı veya özel bakkal aramanız gerekir.

– Balık sosu:

Hemen hemen her Vietnamlı evde, balık sosu olmadan bir akşam yemeği eksik kalır. Vietnam’da bu sos nuoc cham olarak bilinir. Yani, Vietnam mutfağını öğrenmek istiyorsanız, bu bir zorunluluktur.

– İstiridye sosu

Bu neredeyse şuruplu sos, haşlanmış istiridyelerin kaynatılıp özünün çıkarılması, şeker ve su ile karıştırılması ve mısır nişastası ile koyulaştırılmasıyla elde edilir. Sote sebzelerle iyi çalışan ve her mutfağa yayılan tatlı ama tuzlu, neredeyse karamel sos. Bu, Güneydoğu Asya yemeklerinde yaygın bir malzemedir ve bunu birden fazla kez görmüş olabilirsiniz. Vietnam tariflerinizdeki yapraklı yeşilliklerin neden olduğu acılığı azaltmak ve dana küplerine tatlılık vermek için kullanılacaktır.

– muz çiçeği

Muz toplanmadan önce muz çiçeği veya çiçeği hasat edilir. Başlamak için dış mor yaprakları ve tomurcukları çıkarın. Çiçek yarıya kesilir ve renginin solmasını önlemek için limon veya limon suyuna çok ince dilimlenir. Doğranmış çiçek daha sonra çeşitli sıcak ve soğuk yiyeceklere ve salatalara eklenebilir.

– Pirinç ve erişte:

Vietnam mutfağında buğdaydan pilava, fasulye eriştesine kadar her şeyi bulacaksınız. Onları mağazanızın küresel gıda reyonunda bulamıyorsanız, glütensiz veya sağlıklı gıda bölümüne bakın.

Vietnam mutfağı, bazen birbirinin yerine kullanılan tofu, sığır eti, domuz eti ve karides gibi çok çeşitli proteinlere sahiptir.

– Soya peyniri:

Bazı önemli farklılıklar olsa da, Vietnam mutfağı Çin mutfağı ile karşılaştırılabilir. Vietnam mutfağı, limon otu ve nane yapraklarını sayısız öğüne ve her yemeği farklı şekilde tatlandıran birçok balık sosuna ve fermente karides ezmesine ekler.

– Yengeç Çorbası:

Tôm chu veya yengeç çorbası, Vietnam’ın en popüler yemeklerinden biridir. Bu çorba ülke genelinde popülerdir ve yengeç, marul, otlar ve pirinç eriştesi ile yapılır. Bu tarifte yengeç buğulanabilir veya kaynatılabilir. Bir başka popüler yemek, deniz ürünleri ve sebzelerle yapılan bn riêu veya berrak et suyu şehriye çorbasıdır. Bu yemek, pirinç eriştesi ve üzerine kızarmış arpacık soğanı ile servis edilir.

Mutfak aletleri:

Büyük bir tencere, bir ızgara tavası veya dış ızgara ve bir tava, standart pişirme gereçleridir.
Birkaç yemek denedikten sonra, bazı pişirme ekipmanlarınızı geliştirmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz. Bu senaryoda, hafif olan ve ısıyı verimli bir şekilde ileten karbon çelikten bir wok ve basit bir bambu buharlı pişirici öneriyoruz.

Standart Vietnam pişirme yöntemi:

– Buharlama:

Yiyecekler, dokuma bambuda veya üst üste yerleştirilmiş metal tepsilerde buharda pişirilebilir. Bu yöntem genellikle yapışkan pirinç veya kabuklu deniz ürünleri hazırlamak için kullanılır. Bu yöntem, aileniz için yağsız sağlıklı yiyecekler sağlarken aynı zamanda besinleri bulaşıklarınızda tutmanıza olanak tanır.

– Kızarmış yiyecekler:

Çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Vietnam yemeklerinde etler, sebzeler ve baharatlarla tavada kızartılmadan önce çıtır bir dış kaplama için derin yağda kızartılır. Bu işlem ek yağ kullanımını ve yüksek sıcaklıkları gerektirir.

– Güveç:

Bu yöntem, otlar ve baharatlarla et pişirmek için kullanılır. Geleneksel olarak, haşlanmış yiyecekler, etin dokusu yumuşayana kadar uzun bir süre toprak kapta pişirilir.

– Kaynamak:

Tazeliği ve sağlıklı olması nedeniyle çeşitli yiyeceklerin hazırlanmasında bu yaklaşım kullanılmaktadır. Genellikle bireyler sebzeleri kaynattıktan sonra ailelerine sebze çorbası yapmak için suyu biriktirirler.

– Wok’ta kızartmak:

Bu teknik daha çok sebze ve mantarlarda kullanılır; Ancak şefler bazen onları et ve balık sosuyla birleştirir. Yüksek ısı, hızlı tavada kızartma ve tavada kızartma gerektirir.

– Izgara:

Bu yöntem, ateşin üzerinde bambu tüplerde pişirilen şiş yemekleri, açık ateşte kömürde ızgarada pişirilen şiş yemekleri; muz yapraklarına sarılıp ızgarada pişirilir; ızgarada marine edilmiş et, ızgarada pişirildikten sonra eritilmiş domuz yağı, fıstık ve doğranmış yeşil soğan ile doldurulur.

– Taze sarma:

Bu prosedür oldukça basittir, ancak yemeğe harika bir sağlıklı lezzet katar. Tüm sebze bileşenlerini kızartın, pirinç kağıdını sarın ve daldırma soslarıyla servis yapın.

What do you think?

527 Points
Upvote Downvote
En iyi restoranların şefleri, mükemmel hazır erişte akşam yemeği tüyolarını paylaşıyor.

En iyi restoranların şefleri, mükemmel hazır erişte akşam yemeği tüyolarını paylaşıyor.

Lezzetli. En çok aranan pişirme soruları için bir rehber

Lezzetli. En çok aranan pişirme soruları için bir rehber