En iyi restoranların şefleri, mükemmel hazır erişte akşam yemeği tüyolarını paylaşıyor.

En iyi restoranların şefleri, mükemmel hazır erişte akşam yemeği tüyolarını paylaşıyor.

En iyi restoranların şefleri, mükemmel hazır erişte akşam yemeği tüyolarını paylaşıyor.

Bu püf noktalarını ve ipuçlarını kullanarak akşam yemeğini gün içinde yapılacak en basit şey haline getirebilirsiniz.
Hazır erişteler bir zamanlar kilere koymak ve sadece acil durumlarda kullanmak için bir utançtı (hamileliğim sırasında onları yedim, ama bu farklı bir hikaye). Görünüşe göre popülariteleri bir pakette paketlenmiş oldukları gerçeğini aşmış ve tuzlu iyiliği serbest bırakmak için tek yapmanız gereken suyu kaynatmak. Aşçılar ayrıca hazır erişte de yerler ve bunu bizden daha iyi yaparlar. İşte hızlı bir yemek hazırlamanızı ve tabağınızı lezzetle doldurmanızı kolaylaştıran on hızlı erişte hilesi.

Hiç anında erişteli tost sandviçinin zevkini yaşadınız mı?

Yakın zamana kadar çıkmadık. Dan Hong’un yapmamızı söylediği her şey, yapmamız gereken bir şeydir ve önerdiği tarif kusursuzdur:

“Anlık erişteleri pişirin ve ardından süzün ve bir lezzet poşeti ekleyin. Doğranmış frankfurt veya herhangi bir arta kalan et ile biraz doğranmış Kimchi ekleyin. Kalan peynirle birlikte iki ekmek diliminin üzerine koyun ve üzerine tereyağı sürün. Kızartılmış bir jaffle makinesine veya sandviç presine yerleştirin.

Ollie Hansford, Stokehouse’un Baş Aşçısıdır. Stokehouse Anında erişte ve krep.

Hansford, “Normalde erişteleri alternatif bir şekilde kullanırım” diyor. Hansford. “En iyi bilinen iki strateji, erişteleri köpüren suda pişirmek ve daha sonra bunları sıcak kek oynatıcısına karıştırmaktır. Mısır, bezelye güveç, zencefil, sarımsak, varsa biraz kimchi ile çok iyi yapılabilir ve daha sonra lezzetli taze kekler haline gelene kadar kızartılabilir. Diğer numara onları ezmek, sonra, o noktada, bir teneke mantar/domates/balkabağı/sebze çorbası (ya da her ne varsa) içeren bir tencereye koymak ve kalın, cömert bir sebzeli çorba yapmak için üzerini taşlarla doldurmaktır. inanılmaz yüzeye sahip stil çorbası.”
Hansford anlık eriştelerde tükendi. “Herhangi bir noktada, soğutucunun doldurulmamasıyla ilgili bir sorun olursa ve alışveriş yapmamız gerekiyor, ancak aşk koltuğu, düzenli olarak zor bir günün ve dışarıdaki bir gecenin ardından veya buzdaki herhangi bir şeyin eksikliğinin ardından ciddi şekilde ilgi çekicidir. göğüs ve ardından çok ağır bir akşam yemeği.” Çoğumuza benzer.

Commune Group’tan Adrian Li – Anında Erişte Karıştırma

Li, “Satın aldığınız eriştelerin büyük bir kısmı çorba kullanılarak üretiliyor” diyor, “ancak asıl mesele onları suda her şeyi karıştırarak pişirmek değil. Her şeyi göz önünde bulundurarak, erişteleri sertleşene kadar beyazlatmanız ve ardından erişteleri tavada kızartmanız gerekir. Benim formülüm Asya düğün eriştelerine dayanıyor, ancak ek bir bükülme var.”

“Beyazlatılmış erişteleri, bir tutam deniz tarağı sosu ve zencefil kullanarak, tıpkı taze soğan ve kurutulmuş yumurta gibi pişirin. Abartılı hissediyorsanız, yeniden sulandırılmış kesilmiş shiitake’leri ekleyin! yemeği alışılmadık bir şeye dönüştürmek için birkaç damla trüf yağı. Gözlerini kapat ve bir patlama duyacaksın!”

Li durumlarda, kabul etmek isteyebileceğinden daha sık erişte yiyor. “Dürüst olmak gerekirse, 14 saatlik tipik bir iş gününü tamamladığımızda yapacak pek bir şey kalmıyor. Yatağa yatmadan önce evinize gidip bir şeyleri basitleştirmek ve keyifli hale getirmek için ideal bir fırsat.”

Somer Sivrioğlu, Anason ve Efendy – Sağlıklı Hazır eriştelerin sahibi ve baş aşçısıdır.

Sivrioğlu, “Bunları genellikle arta kalan sebze veya tavuk suyuyla pişiriyorum” diyor ve ekliyor: “MSG paketini kullanmıyorum, biber salçası kullanıyorum. Daha besleyici ve lezzetlidir. Ben de ev yapımı yoğurtla afiyetle yiyorum. yoğurdu her şeyiyle seviyoruz ve her hafta 4-5 kilo veriyoruz.”

Sivrioğlu, hazır erişte sevgisinin Sidney’e “fakir bir öğrenci olarak” taşınmasıyla başladığını belirtiyor. İş yerinde her gün yediklerimden çok farklı oldukları için onlardan zevk almaya devam ediyorum. Ayrıca yeni sosları denemek için de harikalar, bu yüzden onları toz ve baharatsız yapmayı tercih ediyorum. Evde yemek hazırlayabildiğim tek zaman olduğu için çocuklarım için en az haftada bir kez pişireceğim. Karım mutfakta yemek yapmama izin vermiyor çünkü dağınıklığımı toplamak için mutfak ellerine ihtiyacım var.”

Lotus Dining’de Chris Yan Baş Aşçı – Anında Kızartma ve çorba erişteleri

Yan, “Haftada en az bir veya iki kez hazır erişte yapacağım” diyor. Yan, “Pişirmek için çok uygunlar ve hafta sonları işten eve geldiğimde onları hazırlıyorum. Genelde yumurta, korunmuş bitkisel yağ, susam yağı ve kavrulmuş susam tohumları da dahil olmak üzere kaynayan eriştelerden çorba yaparım.
“Sebzeleri bitkisel yağda kızartmayı seviyorum ve buzdolabımda sakladığım diğer sebzeler de dahil. Susam yağının yanı sıra baharat da ekliyorum ve susam kavuruyorum.”

Zachary Tan, Yönetici şef Devon Cafe

“Genelde hazır erişte yemeyi düşünmüyorum.” Tan açıklığa kavuşturuyor, “Genellikle işte uzun bir günün ardından. Eve gidince acıkacağım, buzdolabını karıştıracağım ve bulabildiğim her şeyi ekleyeceğim. Yumurta, spam Japon Kranskies, sambal, eriyen peynir sarımsak yağı, brokoli, pakchoi, kuşkonmaz ve brokoli gibi şeyler.”

“Anlık erişteleri seviyorum, ancak genellikle günlük diyetimde işlenmiş gıdalardan kaçınmaya çalışıyorum. Bu genellikle son çare olsa da, sektörde çalıştığım süre boyunca personel için birkaç öğün yemeğin parçası oldu. Bir zamanlar, Guillaume, Bennelong’da Çocuklarımızdan birine herkesi besleyen çok miktarda hazır erişte satın aldık, ancak daha Batılı şeflerin bazılarının bunun uygun bir akşam yemeği olmadığından şikayet ettiğini düşünüyorum. Eğlenceliydi ve bundan zevk aldım. Ayrıca kamp yapmak için harikalar.”

nel’den Nelly Robinson. Nelly’den Restoran Nelly Robinson. Restoran Anında Erişte Larb

Robinson, “İki haftada bir hazır erişte yapacağım” diyor. Robinson, “Eriştelerimde tavuk larbını baharatlı baharatlarla tatlandırmayı seviyorum. Tavuk kıymasını misket limonu, sarımsak, havuç ve taze nane ile pişiriyorum.
Hızlı ve lezzetli bir şey istediğinizde hazırlaması basit ve kolaydır.”

What do you think?

924 Points
Upvote Downvote
Daha sağlıklı bir Starbucks Frappuccino’yu nasıl sipariş edebilirim?

Daha sağlıklı bir Starbucks Frappuccino’yu nasıl sipariş edebilirim?

Evde Vietnam Yemekleri Pişirmek İçin Başlangıç Kılavuzu

Evde Vietnam Yemekleri Pişirmek İçin Başlangıç Kılavuzu